شکستن شیشه های گاز رومیزی (صفحه ای) بر اثر حرارت برگشتی

به دلیل زیبایی گازهای رومیزی شیشه ای ، استفاده از آنها در آشپزخانه ها و در سال های اخیر رشد روزافزونی پیدا کرده است.

گاز رومیزی شیشه ای عموماً بدلیل عدم رعایت برخی نکات ایمنی از سوی مصرف کنندگان دچار شکستگی شیشه می شود. این شکستن شیشه گاز رومیزی نیز معمولاً با صدای مهیب و متلاشی شدن تیکه های شیشه همراه است. همانطوریکه در مقالات قبلی اشاره کردم:

عموماً شیشه گازهای رومیزی به دلایل زیر می شکنند

  • پرت شدگی لوازم روی سطح گاز
  • وزن زیاد قابلمه ها
  • عدم نظافت صحیح
  • عدم نصب صحیح
  • حرارت برگشتی قابلمه یا تابه ها

که آیتم پنجم یکی از موارد مهم شکستن شیشه گازهای صفحه ای محسوب می شود

حرارت برگشتی عبارتست از:

«حرارت شعله گاز وقتی با زیر قابلمه یا تابه برخورد کند به سطح شیشه گاز برمی گردد.»

تعمیرات اجاق گاز رومیزی و فردار درسا در کرج

در واقع حرارتی که به سطح زیرین قابلمه می خورد به شیشه برگرداننده می شود و با توجه به اینکه بسیاری اوقات مصرف کننده همزمان چند شعله گاز را مورد استفاده قرار می دهند مجموع حرارت های برگشتی تمام شعله ها با شیشه گاز رومیزی و تماس با شیشه گاز رومیزی مسبب شکستن آنها می شود. برای پرهیز از شکستن شیشه گاز رومیزی بر اثر حرارت برگشتی ایمن سرویس پیشنهادات زیر را توصیه  می نماید:

  1. بجای آنکه برای سریعتر پختن غذاها شعله ها را زیاد نمایید زمان زودتری را اقدام به آشپزی نمایید تا غذا فرصت کافی برای پختن داشته باشد و نیازی نباشد شعله ها را خیلی زیاد کنید.
  2. از قرار دادن قابلمه ها یا تابه های بزرگ بر روی شعله ها خودداری کنید. دقت نمایید حتی المقدور  قابلمه بزرگ روی شعله بزرگ قرار گیرد تا از حرارت برگشتی جلوگیری شود.
  3. از قرار دادن همزمان چند قابلمه بزرگ بر روی گاز خودداری شود.
  4. از هر شعله بنا به فراخور حجم شعله خروجی آن استفاده شود و زیاد کردن شعله ها بصورت آنکه تمام آنها در حد نهایی خود قرار گیرند سبب شکستن شیشه ها می شود.

ایمن سرویس توصیه می کند در صورت شکستن شیشه گاز با حفظ خونسردی خود حتماً گاز ورودی را قطع نموده و بلافاصله با سرویسکاران مجرب تماس بگیرید.در این زمینه می توانید با تعمیرگاه گاز رومیزی ایمن سرویس تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.